6p

Ukrajnai háború, Trump-merénylet, német migrációs válság, uniós pénzek, EP-választások, Magyar Péter uniós startja és egy riport a világ végéről  – ezek a cikkek érdekelték az olvasókat legjobban a külpolitikában Nagyító rovatunk olvasottsági adatai szerint. Íme, a Top 10 írásunk 2024-ben!

Kedd esténként jelentkező Nagyító rovatunkban egy-egy aktuális külpolitikai témát veszünk alaposan górcső alá. Olykor erősen szubjektív szemszögből, olykor a helyszínen kutatva válaszok után, olykor pedig a távolból, elemzői távolságtartással szemlélve az adott problémát, történést vagy jelenséget.         

Számos cikkben foglalkoztunk az egyre brutálisabb ukrajnai háború hátterével és mozgatórugóival, a legalább ennyire brutális gázai vérontással, a számos új fejleményt hozó európai parlamenti (EP) választásokkal, valamint az amerikai választási kampány kevésbé ismert pénzügyeivel.

Az uniós pénzek ügyében személyesen kérdeztük a háttérembereket Brüsszelben az okokról és a kilátásokról, és próbáltuk kinyitni a világot az olvasók előtt: a távoli Montevideóban például azt tudakoltuk a helyiektől, hogy mit tudnak Magyarországról.

És írtunk arról is, miért nyer teret Németországban a Putyin-szimpatizáns AfD, ki robbantotta fel az Északi Áramlatot, és miként szabadulhatott ki végre Julian Assange.

Nem meglepő módon az ukrajnai háború volt az egyik toptéma 2024-ben is
Nem meglepő módon az ukrajnai háború volt az egyik toptéma 2024-ben is
Fotó: Fotó: MTI/EPA/Az ukrán 24. gépesített dandár sajtószolgálata

De nézzük a rovat idei tíz legolvasottabb cikkét!

1. Ledőlt egy tabu Kijevben – végjátékához közelít az ukrajnai háború

Míg a területek feladása sokáig tabutéma volt Kijevben, az ukrán elnök az év vége felé már többé-kevésbé nyíltan utalgatott erre – Kijev ideiglenesen lemondana egyes megszállt területeiről a megmaradt Ukrajna biztonságáért cserébe. De mi áll a fájdalmas fordulat hátterében? Erről szól rovatunk idei legolvasottabb cikke.

2. Közeleg a showdown Kijevben – a héten Zelenszkij sorsa is eldőlhet

Év elején hatalmi harc és újrarendeződés színtere volt Kijev, amely keretében Volodimir Zelenszkij az ukrán haderők főparancsnokát is lecserélte. Ez azonban – mint mostanra kiderült – nem segített érdemben a folyamatos emberhiánnyal és sokáig lőszer- és fegyverhiánnyal küzdő ukrán hadseregen. Egy ideig az ukrán elnök pozíciója is bizonytalannak tűnt, és bár ő végül a helyén maradt, gondjai – tekintettel a kelet-ukrajnai orosz előretörésre – azóta csak sokasodtak.   

3. A Trump-merénylet nem az, mint aminek elsőre látszik

Bár sokan próbálták politikaigyilkosság-kísérletnek beállítani a Donald Trump elleni júliusi sikertelen merényletet, politikai motiváció nem sejlett fel a háttérben. Az elkövető egy fura, magányos fiú volt, akit rendszeresen zaklattak kortársai – valójában nem a politikai merénylők, hanem az iskolai lövöldözők sajnos nagyon is népes csoportjába illik.

4. Sokkot kapott Németország: drasztikus változás jön a migrációs politikában?

Augusztusban egy 26 éves szír férfi késsel megölt három embert az északrajna-vesztfáliai Solingenben, a Sokszínűség ünnepe nevű rendezvényen. A gyilkosság óriási felháborodást váltott ki Németország-szerte – a nem szűnő illegális migráció és a romló közbiztonság miatt egyre többen érzik úgy, hogy betelt a pohár. Nemcsak az AfD, hanem a CDU-CSU is jelentős szigorításokat szeretne a migrációs politikában (a német választópolgárok 2025 februárjában mondanak majd véleményt az előrehozott parlamenti választásokon).

5. „A magyarok miért nem mennek ki az utcára?” – A világ végéről jelentjük

Egy évvel ezelőtt Dél-Amerika legkisebb, de talán legfejlettebb országában jártunk, ahol Magyarországról (is) kérdeztük a helyieket. Uruguayból nézve Európa egy messzi kontinens, Magyarország pedig egy nagyrészt ismeretlen pontocska. Orbán Viktor nevét csak egyszer hallottuk, a varázsszó még mindig a Puskás.    

6. „Különleges művelet” – így csapott le Ukrajna az orosz birodalom szívében

Decemberben az orosz fővárosban merénylet áldozata lett Igor Kirillov altábornagy, valamint asszisztense. Ukrán források egybehangzóan azt állították, hogy a gyilkosság az Ukrán Biztonsági Szolgálat „különleges művelete” volt. Bár a merénylet korántsem példa nélküli, mégis új szintet jelenthet az ukrán hibrid hadviselésben.

7. Uniós pénzek: a magyar kormány válaszára várnak Brüsszelben

Bár 2023 végén az EU a Magyarországnak járó, de befagyasztott uniós pénzek egy részét elvileg felszabadította, a források nagyobb részéhez továbbra sem férhetünk hozzá. Mi áll ennek a hátterében? Erről kérdeztünk tavasszal a háttérben dolgozó, de a történésekre rálátó szakembereket brüsszeli útunk során.

8. A Magyar Péter-rejtély és a csaholó kutyák – a választások öt legnagyobb tanulsága

A júniusi EP-választások egyik legnagyobb meglepetését a kegyelmi botrány okozta politikai sokk nyomán megszületett Tisza Párt szolgáltatta, amely rögtön a voksok 30 százalékát szerezte meg, és hét képviselőt küldhetett a strasbourgi parlamentbe. Az önkormányzati választáson a „kutyák” pedig elfoglalták Budapest elitkerületét. Mondja még valaki, hogy Magyarországon nem lehet változás!

9. Földindulás készül az EP-ben – a Fidesz is beszállna a megafrakcióba?

Az úgynevezett patrióta/bevándorlásellenes/szélsőjobbos pártok – válassza ki mindenki a neki tetsző jelzőt – nem okoztak földindulást az EP-választásokon, súlyuk kétségkívül nőtt. Egyfajta újrarendeződés is megindult közöttük – az Orbán Viktor által korábban vizionált megafrakció végül nem jött létre, megszületett viszont egy új formáció, a Patrióták Európáért.                

10. Beindult a buli Brüsszelben, Magyar Péter is csapatja

És még mindig az EP-választások: a Tisza Pártot felvették a néppárti frakcióba, és ezzel a legerősebb EP-frakció tagja lett. Bár a Fidesz azóta csak Weber-csicskaként gúnyolja Magyar Pétert, ez őt valószínűleg a legkevésbé sem zavarja – pártja támogatottsága azóta tovább nőtt.

+1. Kína és Japán születési válsága: okok és következmények

Végezetül, de nem utolsósorban valami más: Kína és Japán komoly demográfiai válsággal küzd. Magyarul: ott (is) kevés a gyerek. De mit lehet ez ellen tenni, és meddig lesznek így fenntarthatók a szociális rendszerek? Ezt néztük meg ebben a cikkben, amely rovatunk idei legajánlottabb írása lett (a Facebook-ajánlások száma alapján).

A fenti témákban szakértőkkel készült videós podcastjainkat itt nézhetik meg, a Nagyító összes cikkét pedig itt olvashatják. Köszönjük egész éves figyelmünket, Boldog Új Évet kívánunk! Tartsanak velünk jövőre is!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Súlyos döntést hoztak Washingtonban – ez nagyon sok embernek fájni fog a világon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:31
Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.
Nemzetközi Telefonált Zelenszkij – újabb francia szupergépeket kaphat Ukrajna
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:31
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közösségi oldalain nyilvánosságra hozta, hogy pénteken telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel.  
Nemzetközi Megint lecsaptak az orosz drónok Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 17:07
Az orosz hadsereg dróntámadást hajtott végre péntek reggel, az éjszakai csapás után a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszk megyében lévő Kamjanszke járás ellen, egy férfi és egy nő életét vesztette, 11 ember pedig megsérült – közölte Szerhij Liszak, a régió kormányzója a Telegramon.
Nemzetközi Ki nem találná, melyik európai országban a legzsúfoltabbak a börtönök
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:31
Továbbra is növekvő túlzsúfoltság jellemzi az európai börtönöket, ami a tagországok egyharmadában komoly kihívást jelent – közölte az Európa Tanács pénteken.
Nemzetközi Illegális bevándorlás: szigorít az EU a schengeni határokon
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 14:46
Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a schengeni külső határellenőrzés szigorítását és felgyorsítását lehetővé tevő úgynevezett digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES) fokozatos elindítását hat hónapon belül – közölte az uniós tanács pénteken.
Nemzetközi Belgium is bekeményít a bevándorlókkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 13:31
A belga szövetségi parlament csütörtök éjszaka elfogadta a családegyesítési szabályokat szigorító migrációs jogszabályt is, amelyet Anneleen Van Bossuyt menekültügyi és migrációs miniszter terjesztett elő.
Nemzetközi Izrael több helyen a földig rombolja, ami Gázából megmaradt
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:13
Izrael több ezer épületet rombolt le Gázában, mióta márciusban kilépett a Hamásszal kötött tűzszünetből, és az elmúlt hetekben egész városokat és külvárosokat – amelyek egykor több tízezer embernek adtak otthont – rombolt le.
Nemzetközi Megvan az oroszokkal szembeni 18. uniós szankciós csomag – az Orbán-kormány sem vétózott
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:40
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szerint ez az eddigi egyik legszigorúbb retorzió.
Nemzetközi 16 éves választási korhatár: kitaposott utat követnének a britek – kedvet kaphat a Fidesz is?
Kormos Olga | 2025. július 18. 10:12
A brit kormány 16 évre csökkentené a választási korhatárt. Európában ez lenne a hatodik ország, ahol a fiatal szavazóknak nagyobb jogosítványt adnának. 
Nemzetközi Nagyon kiakadt az Orbán-kormányra a lengyel külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:05
Radoslaw Sikorski szerint Magyarország barátságtalan cselekedet hajtott végre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG