4p
Újabb telefonokat, kütyüket lassan szinte hetente dobnak a piacra, a technológiai szektornak azonban szüksége van néhány lelkes őrültre, akik a küszöbünkre hozzák a tudományos fantasztikum egy szeletkéjét. Ezekből pedig idén akadt bőven - a fő álmodó, Elon Musk mellett nagy dobásokat láthattunk a játékiparban, a robotikában és persze az önjáró autók piacán is. Visszatekintettünk az időben - ezekért lelkesedtek idén a technika szerelmesei.

A jövő év várhatóan folytatja majd az idén beindult trendet, az Ericsson felmérése szerint az önjáró autók és a virtuális valóság továbbra is töretlenül a befektetők középpontjában maradhat. Ennek az iránynak azonban el kellett indulnia valahonnan: összegyűjtöttük, mik voltak az idei év nagy technológiai dobásai.

Az örök gyerekeknek: virtuális valóság

Az év talán egyik legnagyobb tőzsdei durranása a Pokemon Go volt, ennek kapcsán láthattuk a Nintendo váratlan és soha nem látott szárnyalását, majd az óriási bukást is, amikor kiderült, hogy a vállalatnak valójában semmi köze nincs a mobiljátékhoz. A hype minket is elkapott, és együtt vadásztuk a szörnyeket sokmillió más játékossal, hogy kiderítsük, miért is izgalmas a Niantic játéka.

EPA/CHRISTIAN BRUNA

Azt azonban megtanultuk, hogy a világnak van igénye az olyan alternatív, új játékmódokra, mint a virtuális és a kiterjesztett valóság - a probléma csak az, hogy ezek ma még nagyon kényelmetlen kütyükkel valósíthatók meg, így bár nagyon reméltük, nem az idei év lett az áttörés a VR technológiában.

Zölden, vezető nélkül - ezt vártuk az autóktól

Idén rekordmennyiségű hír érkezett az elektromos és az önjáró autók piacáról, amelyik nagyobb gyártó csak tehette, beszállt az iparba. A zöld kocsik éllovasa továbbra is a Tesla, ha luxusmárkáról van szó, az év elején történt halálos baleset azonban egy időre megrendítette a hitet az önjáró autókban. A Google úgy tűnt, lemarad a saját versenyében, az Apple azonban újult erővel vetette magát a robotkocsik tesztelésébe, sőt, idén indult el az Uber első önjáró flottája is, előbb San Franciscóban, majd Madridban.


Az elektromos autók iránti érdeklődés Európában és így Budapesten is hódít, nálunk 500 új töltőállomást terveznek kiépíteni, valamint hamarosan indul egy közösségi, elektromos autómegosztó szolgáltatás is. Hiába azonban a nagyok igyekezete, egyelőre úgy tűnik, a fogyasztókat még nem sikerült megvenni az ügynek - az állami támogatások ellenére is úgy tűnik, kevesen érdeklődnek még a zöld rendszámú kocsik iránt.

Jön a robotforradalom

Az ember örök félelme, hogy a gépek egyszer fellázadnak ellenünk, és kiszorítanak minket a munkaerőpiacról - de legalábbis leigázzák az emberiséget. Bár Elon Musk szerint is lassan fölöslegessé válik az ember, az Y generáció és a befektetők azonban nem osztják ezeket a félelmeket, sőt, egyes elemzések szerint a robotok jelenthetik a megoldást az egyre súlyosabb munkaerőhiányra. Nemsokára egyébként külön konferenciát is rendeznek nekik, 2020-ban gyűlnek össze először a világ robotjai.

Az már biztos, hogy egyre több területen nyújtanak számunkra segítséget, így idén a hadi és orvosi gépek mellett már találkozhattunk önjáró robotfutárokkal, pincérekkel, csomagszállító drónokkal, sőt, hamarosan a robotférj/feleség sem lesz furcsa. Ráadásul a tervek szerint hamarosan a légiirányításba és az atomerőművek működtetésébe is beleszólásuk lesz.

A fő álmodó: Elon Musk

Ha valaki, hát a Tesla vezér nem szűkölködött nagy álmokban 2016-ban - ami még ennél is riasztóbb, hogy egy részüket meg is valósította. Hosszas huzavona után nyélbe ütötték a SolarCity felvásárlását, így hamarosan megkezdődhet a napelemes tetőcserepek gyártása - ezekről Musk azt ígérte, olcsóbb lesz az előállításuk, mint a hagyományos cserepeké, egy kis utánaszámolással azonban kétségeink támadtak az ígéretet illetően. A Tesla új, olcsóbb modelljére azonban biztos, hogy várnia kell a rajongóknak, a Model 3 legkorábban csak jövő év második felében gördülhet le a gyártósorról.

EPA / Britta Pedersen

A nagy űrszerelmes Musk életéből persze az űrkutatás sem maradhatott ki, igaz, ez meglehetősen döcögősen indult: a befektetők egy darabig ugyanis elpártoltak a SpaceX-től, miután a Facebook műholdat is szállító rakétájuk felrobbant a kilövőállomáson. Ez persze nem szegte Elon Musk kedvét: tervben van a wifit sugárzó műholdlánc fellövése, sőt, egészen komoly terveket szövöget az emberiség Marsra juttatásáról is.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Mélyponton a Tesla az év első negyedéve után
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 17:40
Elon Musk szélsőjobboldalinak látszó politikai szerepvállalása hozzájárult ahhoz, hogy az első negyedévben brutálisan bezuhantak cége szállításai.
Vállalat Véletlen lenne, hogy Rómában egy tűzben 17 Tesla megsemmisült?
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 15:41
Az olasz belügyminisztérium levélben fordult a rendőrséghez országszerte, hogy fokozzák a Tesla márkakereskedések biztonságát, miután az Elon Musk cég által gyártott elektromos autók közül 17 megsemmisült egy római tűzben.
Vállalat Az MBH Csoport elindítja a családi vagyonkezelési szolgáltatását
Bózsó Péter | 2025. április 2. 14:35
Az új MBH Forrás Zrt. és partnerei révén a csoport privátbanki ügyfelei számára elérhetővé vált a sokrétű új szolgáltatás.
Vállalat A Mol megvette az O&GD endrődi gázkitermelési érdekeltségeit
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:35
Ezzel a vezető hazai vállalat, reményei szerint „új lendületet” adhat a belföldi földgáztermelésnek.
Vállalat A Tesla eladásai márciusban ismét csökkentek Európában
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 14:40
Franciaországban és Svédországban a Tesla új autóinak eladásai immár harmadik egymást követő hónapban csökkentek, így a márka ezekben az országokban a leggyengébb első negyedéves eladási eredményét produkálta 2021 óta.
Vállalat Nagy Márton jelenlétében helyeztek bokrétát a 4iG űrközpontjára
Bózsó Péter | 2025. március 31. 17:35
A Remtech űripari gyártóközpont hétfői bokrétaavató ünnepségén a nemzetgazdasági miniszteren túl az Európai Űrügynökség (ESA) is képviseltette magát.
Vállalat A magyar kkv-szektor sokat profitálhat a kanadai kanadai cégek európai nyitásából
PR | 2025. március 31. 17:10
A globális gazdasági bizonytalanság és az egyre inkább eszkalálódó kanadai-amerikai vámháború új kihívások elé állítják a nemzetközi piacot és a tengeren túli vállalkozásokat. A Garantiqa támogatásával folyamatosan jelentkező Cégkassza Podcast legújabb epizódjának meghívott vendége ezúttal Nicholas Sarvari, a Kanadai Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke volt.
Vállalat Nagyot nőtt tavaly a Waberer’s is
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 15:54
Több mint 6 százalékkal növelte éves árbevételét a múlt év egészében a Budapesti Értéktőzsde Prémium kategóriájában jegyzett Waberer’s International Nyrt. Az üzemi (üzleti) tevékenység eredménye pedig 5 százalékkal 45 millió euróra nőtt, ami rekordot jelent a vállalat történetében. Az eredmény bővülésében a biztosítási és szerződéses logisztikai szegmens játszotta a főszerepet. A vállalat számos olyan stratégiai beruházást és akvizíciót hajtott végre 2024-ben, amelyek a menedzsment szerint biztosítják a jövőbeni növekedést, és tovább diverzifikálják a logisztikai és a biztosítási tevékenységeit. A cég szerint a Waberer’s Csoport célja, hogy a régió egyik legmeghatározóbb komplex logisztikai szolgáltatójaként működjön.
Vállalat Bepöccent a Lego, a bírósághoz fordultak
Privátbankár.hu | 2025. március 29. 16:21
Jogvita alakult ki egy holland cég és a Lego között márkanévhasználat miatt.
Vállalat Új gyógyszerfejlesztésben ért mérföldkőhöz a Richter
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 18:01
Új, megfizethetőbb gyógyszer jöhet a rheumatoid arthritis és más gyulladásos betegségek kezelésére.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG