A jövő év várhatóan folytatja majd az idén beindult trendet, az Ericsson felmérése szerint az önjáró autók és a virtuális valóság továbbra is töretlenül a befektetők középpontjában maradhat. Ennek az iránynak azonban el kellett indulnia valahonnan: összegyűjtöttük, mik voltak az idei év nagy technológiai dobásai.
Az örök gyerekeknek: virtuális valóság
Az év talán egyik legnagyobb tőzsdei durranása a Pokemon Go volt, ennek kapcsán láthattuk a Nintendo váratlan és soha nem látott szárnyalását, majd az óriási bukást is, amikor kiderült, hogy a vállalatnak valójában semmi köze nincs a mobiljátékhoz. A hype minket is elkapott, és együtt vadásztuk a szörnyeket sokmillió más játékossal, hogy kiderítsük, miért is izgalmas a Niantic játéka.
![]() |
EPA/CHRISTIAN BRUNA |
Azt azonban megtanultuk, hogy a világnak van igénye az olyan alternatív, új játékmódokra, mint a virtuális és a kiterjesztett valóság - a probléma csak az, hogy ezek ma még nagyon kényelmetlen kütyükkel valósíthatók meg, így bár nagyon reméltük, nem az idei év lett az áttörés a VR technológiában.
Zölden, vezető nélkül - ezt vártuk az autóktól
Idén rekordmennyiségű hír érkezett az elektromos és az önjáró autók piacáról, amelyik nagyobb gyártó csak tehette, beszállt az iparba. A zöld kocsik éllovasa továbbra is a Tesla, ha luxusmárkáról van szó, az év elején történt halálos baleset azonban egy időre megrendítette a hitet az önjáró autókban. A Google úgy tűnt, lemarad a saját versenyében, az Apple azonban újult erővel vetette magát a robotkocsik tesztelésébe, sőt, idén indult el az Uber első önjáró flottája is, előbb San Franciscóban, majd Madridban.
![]() |
Az elektromos autók iránti érdeklődés Európában és így Budapesten is hódít, nálunk 500 új töltőállomást terveznek kiépíteni, valamint hamarosan indul egy közösségi, elektromos autómegosztó szolgáltatás is. Hiába azonban a nagyok igyekezete, egyelőre úgy tűnik, a fogyasztókat még nem sikerült megvenni az ügynek - az állami támogatások ellenére is úgy tűnik, kevesen érdeklődnek még a zöld rendszámú kocsik iránt.
Jön a robotforradalom
Az ember örök félelme, hogy a gépek egyszer fellázadnak ellenünk, és kiszorítanak minket a munkaerőpiacról - de legalábbis leigázzák az emberiséget. Bár Elon Musk szerint is lassan fölöslegessé válik az ember, az Y generáció és a befektetők azonban nem osztják ezeket a félelmeket, sőt, egyes elemzések szerint a robotok jelenthetik a megoldást az egyre súlyosabb munkaerőhiányra. Nemsokára egyébként külön konferenciát is rendeznek nekik, 2020-ban gyűlnek össze először a világ robotjai.

Az már biztos, hogy egyre több területen nyújtanak számunkra segítséget, így idén a hadi és orvosi gépek mellett már találkozhattunk önjáró robotfutárokkal, pincérekkel, csomagszállító drónokkal, sőt, hamarosan a robotférj/feleség sem lesz furcsa. Ráadásul a tervek szerint hamarosan a légiirányításba és az atomerőművek működtetésébe is beleszólásuk lesz.
A fő álmodó: Elon Musk
Ha valaki, hát a Tesla vezér nem szűkölködött nagy álmokban 2016-ban - ami még ennél is riasztóbb, hogy egy részüket meg is valósította. Hosszas huzavona után nyélbe ütötték a SolarCity felvásárlását, így hamarosan megkezdődhet a napelemes tetőcserepek gyártása - ezekről Musk azt ígérte, olcsóbb lesz az előállításuk, mint a hagyományos cserepeké, egy kis utánaszámolással azonban kétségeink támadtak az ígéretet illetően. A Tesla új, olcsóbb modelljére azonban biztos, hogy várnia kell a rajongóknak, a Model 3 legkorábban csak jövő év második felében gördülhet le a gyártósorról.
![]() |
EPA / Britta Pedersen |
A nagy űrszerelmes Musk életéből persze az űrkutatás sem maradhatott ki, igaz, ez meglehetősen döcögősen indult: a befektetők egy darabig ugyanis elpártoltak a SpaceX-től, miután a Facebook műholdat is szállító rakétájuk felrobbant a kilövőállomáson. Ez persze nem szegte Elon Musk kedvét: tervben van a wifit sugárzó műholdlánc fellövése, sőt, egészen komoly terveket szövöget az emberiség Marsra juttatásáról is.