4p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb telefonokat, kütyüket lassan szinte hetente dobnak a piacra, a technológiai szektornak azonban szüksége van néhány lelkes őrültre, akik a küszöbünkre hozzák a tudományos fantasztikum egy szeletkéjét. Ezekből pedig idén akadt bőven - a fő álmodó, Elon Musk mellett nagy dobásokat láthattunk a játékiparban, a robotikában és persze az önjáró autók piacán is. Visszatekintettünk az időben - ezekért lelkesedtek idén a technika szerelmesei.

A jövő év várhatóan folytatja majd az idén beindult trendet, az Ericsson felmérése szerint az önjáró autók és a virtuális valóság továbbra is töretlenül a befektetők középpontjában maradhat. Ennek az iránynak azonban el kellett indulnia valahonnan: összegyűjtöttük, mik voltak az idei év nagy technológiai dobásai.

Az örök gyerekeknek: virtuális valóság

Az év talán egyik legnagyobb tőzsdei durranása a Pokemon Go volt, ennek kapcsán láthattuk a Nintendo váratlan és soha nem látott szárnyalását, majd az óriási bukást is, amikor kiderült, hogy a vállalatnak valójában semmi köze nincs a mobiljátékhoz. A hype minket is elkapott, és együtt vadásztuk a szörnyeket sokmillió más játékossal, hogy kiderítsük, miért is izgalmas a Niantic játéka.

EPA/CHRISTIAN BRUNA

Azt azonban megtanultuk, hogy a világnak van igénye az olyan alternatív, új játékmódokra, mint a virtuális és a kiterjesztett valóság - a probléma csak az, hogy ezek ma még nagyon kényelmetlen kütyükkel valósíthatók meg, így bár nagyon reméltük, nem az idei év lett az áttörés a VR technológiában.

Zölden, vezető nélkül - ezt vártuk az autóktól

Idén rekordmennyiségű hír érkezett az elektromos és az önjáró autók piacáról, amelyik nagyobb gyártó csak tehette, beszállt az iparba. A zöld kocsik éllovasa továbbra is a Tesla, ha luxusmárkáról van szó, az év elején történt halálos baleset azonban egy időre megrendítette a hitet az önjáró autókban. A Google úgy tűnt, lemarad a saját versenyében, az Apple azonban újult erővel vetette magát a robotkocsik tesztelésébe, sőt, idén indult el az Uber első önjáró flottája is, előbb San Franciscóban, majd Madridban.


Az elektromos autók iránti érdeklődés Európában és így Budapesten is hódít, nálunk 500 új töltőállomást terveznek kiépíteni, valamint hamarosan indul egy közösségi, elektromos autómegosztó szolgáltatás is. Hiába azonban a nagyok igyekezete, egyelőre úgy tűnik, a fogyasztókat még nem sikerült megvenni az ügynek - az állami támogatások ellenére is úgy tűnik, kevesen érdeklődnek még a zöld rendszámú kocsik iránt.

Jön a robotforradalom

Az ember örök félelme, hogy a gépek egyszer fellázadnak ellenünk, és kiszorítanak minket a munkaerőpiacról - de legalábbis leigázzák az emberiséget. Bár Elon Musk szerint is lassan fölöslegessé válik az ember, az Y generáció és a befektetők azonban nem osztják ezeket a félelmeket, sőt, egyes elemzések szerint a robotok jelenthetik a megoldást az egyre súlyosabb munkaerőhiányra. Nemsokára egyébként külön konferenciát is rendeznek nekik, 2020-ban gyűlnek össze először a világ robotjai.

Az már biztos, hogy egyre több területen nyújtanak számunkra segítséget, így idén a hadi és orvosi gépek mellett már találkozhattunk önjáró robotfutárokkal, pincérekkel, csomagszállító drónokkal, sőt, hamarosan a robotférj/feleség sem lesz furcsa. Ráadásul a tervek szerint hamarosan a légiirányításba és az atomerőművek működtetésébe is beleszólásuk lesz.

A fő álmodó: Elon Musk

Ha valaki, hát a Tesla vezér nem szűkölködött nagy álmokban 2016-ban - ami még ennél is riasztóbb, hogy egy részüket meg is valósította. Hosszas huzavona után nyélbe ütötték a SolarCity felvásárlását, így hamarosan megkezdődhet a napelemes tetőcserepek gyártása - ezekről Musk azt ígérte, olcsóbb lesz az előállításuk, mint a hagyományos cserepeké, egy kis utánaszámolással azonban kétségeink támadtak az ígéretet illetően. A Tesla új, olcsóbb modelljére azonban biztos, hogy várnia kell a rajongóknak, a Model 3 legkorábban csak jövő év második felében gördülhet le a gyártósorról.

EPA / Britta Pedersen

A nagy űrszerelmes Musk életéből persze az űrkutatás sem maradhatott ki, igaz, ez meglehetősen döcögősen indult: a befektetők egy darabig ugyanis elpártoltak a SpaceX-től, miután a Facebook műholdat is szállító rakétájuk felrobbant a kilövőállomáson. Ez persze nem szegte Elon Musk kedvét: tervben van a wifit sugárzó műholdlánc fellövése, sőt, egészen komoly terveket szövöget az emberiség Marsra juttatásáról is.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója az MVM

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Besült az amerikai fegyvergyártó
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 07:24
A Smith & Wesson jelentős negyedéves nyereségcsökkenésről jelentett.
Vállalat Meghozta döntését Trump a TikTokról
Privátbankár.hu | 2025. június 20. 06:43
Az amerikai elnök újabb 90 nap haladékot adott.
Vállalat A szemünk előtt vesztik el munkájukat tömegek az AI miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 19. 08:40
A Microsoftnál is zajlik az AI-forradalom, újabb ezrek kerülnek lapátra – az OpenAI viszont nem kell bármi áron a cégnek, ki is szállhatnak belőle.
Vállalat Jelentős mérföldkőnek örülhetett a K&H
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 14:28
Ezermilliárd forintot kezelnek felelős alapokban.
Vállalat Európai e-autó hálózathoz csatlakozik a Mol
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 14:31
A Mol közép- és kelet-európai elektromos töltőinfrastruktúrája teljes egészében elérhetővé válik a DKV Mobility nemzetközi roaminghálózatán keresztül a két vállalat közötti együttműködés értelmében.
Vállalat A Wizz Air a problémák ellenére ismét Pratt & Whitney hajtóműveket rendel
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 14:01
A fapados légitársaság kedden bejelentette, hogy az RTX Pratt & Whitney nevű cégét választotta hajtóműbeszállítónak 177 keskenytörzsű Airbus repülőgépéhez.
Vállalat Vérszegénynek ígérkezik a párizsi Airshow vásár, de nem az Airbus számára
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 13:41
Az Airbus 3,5 milliárd dolláros repülőgép-megrendelést kapott a szaúd-arábiai AviLease-től a vásár hétfői megnyitóján
Vállalat Faktoring: gyors, rugalmas és egyre népszerűbb finanszírozási megoldás
PR | 2025. június 16. 13:21
Ha a vállalatnak finanszírozásra van szüksége, nem mindig a hitel a leggyorsabb és legegyszerűbb megoldás. Egyre többen választják a faktoringot, amely mind gazdasági fellendülés, mind visszaesés idején jól teljesít, és számos ügyfél igényeire megoldást jelenthet. A szolgáltatás előnyeiről és az esetleges tévhitekről osztotta meg velünk gondolatait dr. Molnár Tamás, az MBH Bank Faktoring és Üzletfinanszírozás üzletágának ügyvezető igazgatója, a Magyar Faktoring Szövetség frissen kinevezett elnöke.
Vállalat Milliárdokat fizet az INA – elégedett lehet a Mol
Privátbankár.hu | 2025. június 13. 15:29
Megtartották az INA közgyűlését.
Vállalat A Wizz Air nem repül Tel-Avivba és Ammanba
Privátbankár.hu | 2025. június 13. 12:59
A felfüggesztés június 20-áig szól a közel-keleti helyzet eszkalálódása, és a térség több lezárt légtere miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG