6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Közel három egységgel kevesebbe, 394,6 forintba is került a hazai fizetőeszköz az euróval szemben azt követően, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) 50 bázispontos kamatemelést hajtott végre. A hazai tőzsdei papírok a számukra kedvezőtlen fejleményre még nem igazán reagáltak. Nem úgy a külföldi börzék, amelyek a Fed 75 bázispontos kamatemelése miatt zuhannak. A kriptopiac is lejtmenetben és a kezdeti drágulás után már az olaj is, az arany viszont drágul.

Kamatemelések tartják izgalomban a globális és hazai befektetőket. Az a múlt pénteki siralmas, 41 éve nem látott inflációs adatok ismeretében várható volt, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed szigorítani fog, annak szerdai 75 bázispontos mértéke – amellyel 1,5-1,75 százalékra nőtt az irányadó kamat sávja – azonban egyesek számára meglepetést okozott, bár a döntéshez közeledve már egyre többen tartották ezt elképzelhetőnek.

„Az eddiginél gyengébb előrejelzésekkel állt elő tegnap este a Fed, így várakozásaik alapján idén mindössze 1,7 százalékos GDP-növekedésre van kilátás, illetve ugyanezt várják a következő évre vonatkozólag is. Idén 5,2 százalék lehet az átlagos PCE infláció, míg következő két évben is maradhat a 2 százalékos célszint felett a fogyasztói árindex mértéke. Továbbá emelkedhet a munkanélküliségi ráta is a következő időszakban, Powell jelezte, hogy az árstabilitás eléréséhez szükség van a szigorítások meglépéséhez, még ha rövid távon ez kedvezőtlen is a munkaerőpiacnak. A mai napon munkaerőpiaci statisztikákra is figyelhetünk a Fed után, a heti új munkanélküli segélykérelmek számában 217 ezres a várakozás az előző hét 229 ezres adata után” – informálta ügyfeleit ma reggeli hírlevelében a KBC Equitas.

A tengerentúli tőzsdék a számukra kedvezőtlen kondícióváltozásból felocsúdva még emelkedni is tudtak, miután megnyugodtak arra, hogy Jerome Powell Fed-elnök belengette, bár legközelebb lesz még egy hasonlóan nagy kamatemelés, azt követően további szigorításra már nem lehet számítani. Végül az S&P 500 1,46, a Dow Jones 1, míg a Nasdaq Composite 2,5 százalékos pluszban zárta a tegnapi kereskedést.

A ma elsőként kinyitott ázsiai tőzsdéken már vegyes volt a hangulat. Míg a hongkongi index 2,44, a sanghaji pedig 0,61 százalékos mínuszban tudta le a csütörtököt, addig a tokiói 0,4 százalékos pluszban.

Európa azonban már egységesen pirosba borult, ráadásul 11 óra magasságában masszív veszteséget mutattak. A legnagyobbat, közel 2,3 százalékosat a frankfurti DAX, alig marad el tőle a párizsi CAC (-2,2 százalék), míg a londoni FTSE megúszta 1,5 százalékos bukóval.

Árfolyamok és grafikonok

Az általános piaci trenddel szembement viszont a BUX. 0,23 százalékkal izmosodott, miután az értékét alapvetően befolyásoló blue chipek közül a Richter 1,5 és a Magyar Telekom 0,6 százalékos erősödése ellensúlyozta az OTP Bank 0,19 és a Mol 0,28 százalékos gyengülését. 

Az OTP egyébként folytatta saját részvényei vásárlását, a szerdai kereskedésben újabb 90 ezer darab bankpapírt vett, 8 537 forintos átlagáron.

Az a májusban 10,7 százalékos infláció és a hétfőn az euróval szemben a 400-as szintet átlépett, majd kedd este már 403-ig is elment forintárfolyam miatt nem tekinthető meglepetésnek, hogy az MNB ma 50 bázisponttal, 7,25 százalékra emelte az egyhetes betéti kamatát, hiszen ez az eszköz alkalmas a rövid távú piaci mozgásokra való reakcióra. (Így tett a jegybank márciusban is, amikor a spekulánsok az orosz-ukrán háború miatt 370-ről egészen 400-ig verték fel az euró forintárfolyamát.) Annak ellenére, hogy korábban Virág Barnabás monetáris politikáért felelős alelnök azt helyezte kilátásba, hogy havonta csak egyszer emelnek, mindig a Monetáris Tanács jegybanki alapkamatról szóló döntésének hetében, márpedig a következő ülésre csak június 28-án kerül sor.

Mindenesetre, ha a forint erősítése volt a célja az MNB-nek – bár lépten-nyomon hangsúlyozzák, hogy nincsenek tekintettel erre a döntéseiknél –, akkor a kamatemelés sikerrel járt. A már szerdán is pozitívan korrigált és a mai napot már a 397-es szinthez közel kezdett hazai fizetőeszköz ugyanis percek alatt csaknem három egységgel, egészen 394,6-ig rakétázott. Azt követően ugyan enyhén korrigált, de a 11 óra körüli 395,5-os szintje tisztes távolságra volt a 400-as horrorhatártól. 

Pedig Matolcsy Györgynek és csapatának nincs is árfolyamcélja. Fotó: MTI
Pedig Matolcsy Györgynek és csapatának nincs is árfolyamcélja. Fotó: MTI

A forint szerdai erősödéséhez egyébként az Európai Központi Bank (EKB) azon bejelentése is hozzájárult, hogy új eszközt tervez bevezetni az olasz államadósság miatti aggodalmak megfékezésére. Erre ugyanis az euró gyengült a főbb devizákkal szemben, amelynek az oldalvize a hazai fizetőeszközt is elérte. 

Az általános rossz hangulatban menedéknek számító nemesfémek árfolyama emelkedett, az arany 0,8, míg az ezüst 0,6 százalékkal magasabban, 1833, illetve 21,6 dolláron cserélt gazdát.

Bár eleinte az olaj mindkét főbb fajtája drágult a szűkülő kínálat és a várhatóan erős kereslet kombinációjára, később lejtmenetbe váltottak, s 11 óra környékén 0,3 százalékos mínuszban voltak, az észak-amerikai könnyűolaj, a WTI 114,8, míg az északi-tengeri Brent 118 dollárt ért.

Tovább tart a kriptopiac szenvedése, miután Bill Gates még rúgott egyet bele.

„A Microsoft alapítója a TechCrunch által szervezett rendezvényen beszélt, aki ezúttal az NFT-kel, vagyis nem helyettesíthető tokenekkel kapcsolatban fogalmazott élesen, vagyis hogy a „nagyobb bolond elméleten alapuló szemfényvesztés” az NFT piac. Szarkasztikusan hozzátette, hogy „nyilvánvaló, hogy majmok drága képei mérhetetlenül javítani fogják a világot”, utalva itt a Bored Ape Yacht Club szériára, mely NFT kollekció egyes darabjai több százezer, sok esetben több millió dollár értékben cseréltek gazdát az elmúlt időszakban. Gates korábban is kritizálta már a kriptoeszközöket. Egy évvel korábban Elon Muskkal folytatott vitát arról, hogy vajon nem túl kockázatosak-e ezek az eszközök a lakossági befektetők számára” – számolt be az Equilor Befektetési Zrt. a ma reggeli hírlevelében.

A végére pedig egy hazai céghír. Mészáros Lőrinc megnyugodhat, cégbirodalmának zászlóshajója, az Opus Global Nyrt. idei első negyedéves árbevétele az egy évvel korábbi több mint a duplájára, 97,5 milliárd forintra nőtt. Az EBITDA ennél is nagyobb mértékben emelkedett, a 2021 első három havi 2,8 milliárd forintról 12,8 milliárdra. Ehhez a legnagyobb mértékben a csoport energetikai szegmense járult hozzá, amire szükség is volt, mivel az idegenforgalmi, az élelmiszeripari és a mezőgazdasági üzletág továbbra is veszteséget termel. Olyannyira, hogy az Opus adózott eredménye mínusz 207 millió lett.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17710 17400 17795 +2,79% 0 0 10 989 203 785 HUF 2024-04-26 17:13:31
MOL 3004 2992 3028 +0,20% 0 0 1 533 831 664 HUF 2024-04-26 17:05:18
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 0 0 411 836 570 HUF 2024-04-26 17:05:04
RICHTER 9200 9070 9245 +1,38% 0 0 1 705 691 035 HUF 2024-04-26 17:07:36
OPUS 391 384 398 +1,03% 0 0 124 789 584 HUF 2024-04-26 17:05:22
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem volt fék a BUX-on
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 17:32
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:47
A közgyűlésen bemutatott 2023. évi üzleti beszámoló alapján a Tőzsde eredményes évet zárt: az összbevétel 4,4 milliárd, az EBITDA 1 362 millió, a nettó eredmény 5,8 milliárd forintot tett ki, ami 2008 óta a legeredményesebb tőzsdei évet jelenti. A társaság 606 millió forint összegben fizet osztalékot, részvényenként 112 forintot.
Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG