5p

Kijevben és az ország nyugati, békésebb körzeteiben már nagy erőkkel készülnek a turizmus felpörgetésére. 

Még véres harcok dúlnak Ukrajna keleti és déli végein, de a kormány a jelek szerint nem várja meg, míg elhallgatnak a fegyverek. Az állami vállalatok privatizációja, a hitelprogramok, a cégek áttelepítése és a különféle munkaerőpiaci projektek mellett a turizmus felpörgetését is komolyan gondolja a gazdaság egésze szempontjából. Ehhez a megrongált infrastruktúra visszaépítése, új elemek kiépítése és szakmai fejlesztések is kellenek. Minderre a háború miatt természetesen sokkal kevesebb pénz jut, mintha békeidőben akarnák elvégezni ezt, de látszik, hogy a kormány erre is elszánt.

A kijevi Szent Szófia templom minden fővárosba látogató turistának szinte kötelező látványosság.  Fotó: UNESCO
A kijevi Szent Szófia templom minden fővárosba látogató turistának szinte kötelező látványosság. Fotó: UNESCO

Szeptember végén szándéknyilatkozatot írt alá az állami turisztikai ügynökség az Airbnb képviselőivel. Ennek értelmében együttműködést kezdenek, hogy a világot megismertessék Ukrajna turisztikai értékeivel, vonzóvá tegyék az országot, mint idegenforgalmi célpontot. Az Airbnb rendszerén belül a cég tulajdonosai és szponzorai mintegy 130 ezer menekültet szállásoltak el ingyen az orosz invázió kezdete után, ez volt az első gesztus. Több ezer olyan lakástulajdonos is volt, aki erősen csökkentett áron adta bérbe otthonát egy ideig.

Az Interfax Ukraine hírügynökség azt jelentette, hogy a végleges szerződést hamarosan aláírják, ennek megfelelően közös online marketing akciókat szerveznek, fotókkal, videókkal és szöveges tartalmakkal is bemutatják Ukrajnát az Airbnb-t ismerő és használó millióknak. Ezen kívül elemzéseket és adatokat is átadnak egymásnak.

Bármilyen meglepő, de az ukrajnai turisztikai vállalkozások nagyobb része túlélte a háború miatti első sokkot. Igaz, idén az első félév végén a számuk 28 százalékkal kevesebb volt, mint 2022 első felében és ötödével kevesebb embert is foglalkoztattak, de a nem régen közöltek szerint már növekszik az ágazatban működő cégek által befizetett adó, és nem csak az infláció miatt. Idén az első félévben csaknem 900 millió hrivnyát (1 hrivnya=10 forint) utaltak át a költségvetésbe, ez 11 százalékkal több, mint 2022 azonos időszakában volt, ugyanakkor 17 százalékkal kevesebb mint az utolsó békeévben, vagyis 2021 első felében.

Érdekes a területi megoszlás. Az nem meglepő, hogy a keleti és a déli megyékben a cégek túlnyomó része képtelen volt kifizetni az idegenforgalmi adót, örült, ha nem kellett bezárni. A turisztikai ügynökség honlapja szerint ugyanakkor a biztonságosabbnak vélt Kijevben ötödével kevesebb ilyen adó érkezett a költségvetésbe. A legjobban muzsikált Lviv megye, messze a legtöbb pénzt onnan utalták át, dobogós még Kárpátalja.

A Dnyeper folyótól nyugatra lévő megyék többségében nem zártak be a hotelek, az említett teljes adóbefizetésnek a 63 százaléka tőlük érkezett. Nagyobb beruházásokat azonban nem tudtak indítani, sokuk örülhetett, hogy folyamatosan működhetett, volt és van elegendő áram, gáz, és az élelmiszer-ellátás is megoldott, a beszállítóik többsége ugyancsak többé-kevésbé folyamatosan végzi a dolgát.

Mariana Oleskiv, az állami turisztikai ügynökség vezetője szerint a nagyobb „turisztikai mágnesek” (nemzeti parkok, üdülőövezetek, múzeumokkal teli városok, egy-egy nagyobb kulturális intézmény) negyedét vagy megszállták az oroszok vagy annyira lerombolták, hogy még hónapokig nem lehet használni őket. Az ilyen mágnesekből összeállítottak egy 140-es listát, a megsemmisült vagy használhatatlanná tett objektumok túlnyomó része Luhanszk, Harkiv, Donyeck és Herszon megyében található rekreációs központ.

A turisztikai szempontból fontos körzetek főleg a fővárosban és környékén, a déli és a nyugati megyékben vannak, s utóbbiakat szerencsére nem érte akkora veszteség, mint a déli Herszon, Mikolajiv vagy a Fekete-tengernél lévő települések körzetét. A rakétatámadások eddig főleg katonai célpontokra és néhány város közlekedési gócpontjaira voltak veszélyesek, de messze nem akkora az ott okozott kár, mint délen vagy keleten. Oleskiv megemlítette a Kárpátok térségét, ahol idén nyáron a szállásfoglalások közel azonos mértékűek voltak, mint 2021 nyarán.

A nyugat-ukrajnai körzetek külföldi magánvasút cégek szemében is ígéretesek. Ezt jelzi, hogy a lengyel SKPL októbertől, a magyar piacon is jelen lévő cseh RegioJet pedig novembertől indít járatokat. Előbbi az ukrán-lengyel határ ukrán oldalán lévő Rava Ruskát és Varsót köti össze, utóbbi pedig a záhonyi határátkelő túloldalán lévő Csapot és Prágát. Mindkettő esetében az ukrán MÁV, az Ukrzaliznyitcja a helyi partnervállalat. 

A cseh céggel további két járatot is terveznek: egyet Prágán keresztül a lengyel Przemyslbe, illetve Berlinbe és tovább Hannoverbe. Az ukrán vasúttársaságnak mindehhez sem uniós engedélye, sem elegendő kapacitása nincs, vélhetően ráhordó szerep jut neki, de ez is sokat számít. Azt még nem véglegesítették, hogy milyen arányban részesedik az ukrán cég a nyereségből.

Még nincs ennyire előrehaladott állapotban az üzlet az ír Ryanair fapados légitársasággal. Ugyanakkor a szigetországi vállalat első embere a nyáron Kijevben tartott sajtótájékoztatóján nagy kapacitások áthelyezését ígérte, amint úgymond tiszta lesz az égbolt, vagyis megszűnnek a harcok, legalább az ország nyugati felében és Kijevet sem fenyegeti veszély. 

Ugyancsak a légiközlekedést érinti, hogy egy dél-koreai óriásvállalat felújítja és bővíti az ország legfontosabb nemzetközi repülőterét, a kijevi Boriszpilt. Vitalij Klicsko főpolgármester a német Fraport repülőtér üzemeltető nagyvállalat vezetőjével az ugyancsak fővárosi, de kisebb Sikorsky repülőtér felújításáról tárgyalt a múlt héten. Szó van az ungvári légikikötő további fejlesztéséről is, de annak az előkészületei lassabban haladnak, ott más beruházó megjelenése várható.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Turizmus Egészen meghökkentő, hol támad a rezsidémon
Kollár Dóra | 2024. május 18. 17:44
A megugró energiaköltségek szokatlan helyeken is felütötték a fejüket – az apácáknak is foglalkoznia kell a kérdéssel.
Turizmus Megújult Bécs egyik különleges látványossága - érdemes megnézni
Vágó Ágnes | 2024. május 14. 11:32
A 2023-24-ben teljesen felújított és átalakított, nemrégiben ismét megnyílt bécsi Hundertwasser KunstHausba látogatott el laptársunk.
Turizmus Horrorárakat hoz az olimpia, de jön a szuperbérlet
Elek Lenke | 2024. május 11. 13:41
A francia főváros az olimpia idejére különleges közlekedési bérletet bocsátott forgalomba, amely lehetővé teszi a sportrajongók számára, hogy egy adott összeg fejében, korlátlanul utazhassanak a város minden olimpiai és paralimpiai helyszínére, a játékok egész ideje alatt.
Turizmus Az oroszok idén főleg Grúziába, Dagesztánba és Kamcsatkába utaznak
Elek Lenke | 2024. május 5. 17:54
Minden háború más és más – az Ukrajna elleni orosz támadás azért is különleges, mert közben Oroszországban fellendült a gazdaság és élénkült, elsősorban a belföldi turizmus. Főleg a különleges célpontokat célba vevő, kiscsoportos túrák kedveltek, jóllehet, ezek ára jelentősen megugrott: a belföldi nyári foglalások esetében éves szinten 46,5, a külföldi utaknál pedig 38 százalékkal. Mivel a hadiipar mellett más ágazatok is extra profitra tettek szert, milliók tehetnek félre pénzt a nyaralásra.
Turizmus Cukorka a párnáján, hogy jól aludjon – Új szállodai kényeztetések és csáberők
Elek Lenke | 2024. április 27. 15:01
Fa tetején, kastélyban, a semmibe lógó sziklaszirten, börtönben, őserdőben, kolostorban, sivatagban, könyvtárban és a sarkkörön túl – nincs a világnak olyan szeglete, ahol ne nyílt volna már szálloda. Az emberek egyre több pénzt fordítanak turistáskodásra, és a különleges helyszínek mellett az extra szolgáltatásokat is hajlandók megfizetni – legalábbis egy társadalmi réteg – és persze az üzleti utazók, akik el tudják számolni a szoba árát.
Turizmus Egzotikus utazások alulnézetből: az elefántturizmus gyakran jár kegyetlenséggel
Kormos Olga | 2024. április 20. 17:43
Él egy Suju Kali nevű 50 éves elefánt Nepálban, aki több mint 30 éve szállít turistákat, és sok elefánthoz hasonlóan ő is szorong, sőt, néha agresszív is az idegenekkel. Érzelmi traumáktól szenved a régóta tartó, kereskedelmi jellegű emberi érintkezés miatt.
Turizmus Bocsánatért esedezik a Dubajban történtek miatt az Emirates elnöke, 30 ezer bőrönddel még mindig adósak
Privátbankár.hu | 2024. április 20. 14:23
Elmosta az eső a dubaji repteret is, napok után állt csak helyre a közlekedés, de még mindig tennivaló - személyesen üzent az utasoknak a légitársaság vezetője.
Turizmus Nagy balhé kezdődik a magyar turisták egyik kedvenc célpontján - emberéletek is veszélybe kerülhetnek
Privátbankár.hu | 2024. április 20. 08:36
Több ezres tüntetések, éhségsztrájk a turizmus káros hatásai ellen.
Turizmus Elég a turistákból: hatalmas tüntetés készül a magyarok kedvenc üdülőhelyén
Privátbankár.hu | 2024. április 14. 11:33
Tenerifén április 12-től tüntetnek, április 20-án pedig még éhségsztrájkot is kilátásba helyeztek. A helyi lakosokat megfojtja a tömegturizmus. 
Turizmus II. Erzsébet forog a sírjában? Bárki ihat egy ötórai teát Balmoralban
Elek Lenke | 2024. április 12. 15:01
A brit királyi család először engedi látogatóit az ikonikus kastélyba.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG