A hangsúly a személyesen van: nem az a lényeg, hogy az útikönyvek mit írnak, hanem az, hogy mi mit tapasztaltunk, és arról egyébként mi jutott eszünkbe.
Cikkeink tehát nem vagy nem csak turisztikai írások, hanem személyes hangú élménybeszámolók, sztorikkal és történelmi, filozófiai, gazdasági vagy akár politikai elágazásokkal.
Ahány város, annyi történet, ahány szerző, annyi elbeszélésmód – ilyen színesek vagyunk mi, ilyen színes a világ.
Most felidézzük az elmúlt egy év tíz legolvasottabb, valamint tíz legajánlottabb cikkét (letöltésszám, illetve Facebook-ajánlások száma alapján, a két lista között természetesen vannak átfedések), bár még így is maradtak ki remek írások.
Jó szórakozást, és tartsanak velünk a jövőben is, ahogy azt megszokhatták, szombat reggelenként!
A legolvasottabb cikkek:
1. Argentína/Uruguay
Mi van akkor, ha a semmi közepén kifogy a benzin a buszból? Főleg, ha ez a bolygónk másik felén, Buenos Aires és Mendoza között történik. Semmi anyázás, dühöngés vagy rosszalló tekintet – mindenki nyugodtan ücsörgött, elszívott egy cigit, telefonált, vagy szóba elegyedett a másikkal. Cikkünkből, amely a legtöbb olvasót vonzotta, kiderül az is, milyen Argentína és a "kistestvér," Uruguay európai szemmel nézve.
2. Svédország
Svédországról gyakran hallunk mostanában, és nem feltétlenül csak pozitív hangnemben. De milyennek látja az ottani életet egy magyar, aki nem ott él, de hosszú ideje rendszeresen látogat ki családi kötelékek miatt? Mi változott a 80-as évek óta? Tényleg szertefoszlott a svéd álom? Erre keresi a választ második legolvasottabb írásunk.
3. Vietnám
Talán Ön sem gondolta volna, hogy Vietnám az az ország, amely három világhatalommal is sikeresen szállt szembe. De milyen ez a kis távol-keleti ország belülről? Milyenek az emberek, és mire jöttünk rá a saigoni múzeumban? Ez is kiderül az elmúlt év harmadik legolvasottabb írásából, amelyből a vér áztatta vietnámi történelemről is sokat megtudhatunk.
4. Zágráb
Horvátország január elsején csatlakozott az eurózónához és a schengeni övezethez – mi még éppen elcsíptük egy letűnő korszak utolsó napjait. Zágráb kellemes város, sajátos délszláv, jó értelemben vett balkáni hangulattal – a lesajnáló balkáni jelzőt nyugodtan elfelejthetjük. A külváros is számos izgalmat tartogat, és a Megtört Kapcsolatok Múzeuma sem mindennapi élmény.
5. Szicília
„A szubatomi részecskék szintjén világegyetemünk egy elég zavarba ejtő hely” – így indul szicíliai élménybeszámolónk, amely filozófiai fejtegetéseivel megállapítja, hogy az olasz szigeten egymásnak ellentmondó valóságok léteznek. A buszsofőr padlógázzal elindul a várttal ellenkező irányba, a lepusztult útmenti kávézóban pedig a világegyetem legjobb jegeskávéja készül. És „mellesleg” elénk tárul egy felfoghatatlanul gazdag történelem.
6. Mexikó
Mexikóban a bajt el lehet kerülni, a szegénységet azonban nem. A turistalátványosságok környéke színes-szagos forgatag, de elég gyalog néhány sarkon rossz irányba fordulni, és világos hajjal és bőrrel sétáló bankjegykötegnek érezheti magát az ember. Az írásból kiderül az is, hogy miért van annyi szegény egy nem szegény országban, és milyen érzés, ha bemászik a nadrágunkba egy skorpió.
7. Bécs
Az osztrák főváros közel van, néha mégis úgy tűnik, mintha egy másik dimenzióban lenne. Túl nagy a nyugodtság, túl nagy a jólét – még mindig. Nem csoda, hogy egyre több magyar választja új lakhelyének. És Bratwürstelt tunkolni mustárba egy utcai bódénál a Stephansplatz sarkán, forralt bort kortyolgatva még mindig a világ egyik legjobb dolga.
8. A Mekong
Emberek egy bárkán élnek öt tyúkkal és mosogató vájdlinggal. A piacon szedett-vedett fabárkákban árulják az édesburgonyát, az egyik kanális mellett tésztagyár működik, ahol isteni pho-leves készül a napra kiterített rizstészta segítségével. A kutyák olykor elfelejtenek ugatni, a nyomor pedig néha elképzelhetetlen méreteket ölt. Színes-szagos élménybeszámolónk Dél-Vietnámból.
9. Selmecbánya
Retro-antik kávézók, lépten-nyomon magyar emlékek, impozáns, múltidéző paloták, templomok minden nép és vallás számára – Selmecbánya példája is bizonyítja, hogy a szép helyekért nem kell feltétlenül messzire utaznunk. Izgalmas felvidéki település, sok-sok lépcsővel és rengeteg macskakővel. Egy panzióban még magyarul köszönnek, és úgy készítik a bundáskenyeret és a palacsintát, mint itthon.
10. Graz
Az osztrák kisváros szintén mindössze pár órás autóútra van, és olyan, mint Bécs kicsiben. Ugyanúgy mosolyognak ránk a gyönyörű kirakatok, a hívogatóbbnál hívogatóbb kávézók, pizzériák, éttermek, az emberek ráérősen sétálgatnak és kávéznak egy szimpla szerda délután. Csak minden kisebb léptékű. A Wiener Schnitzelt fekete áfonya lekvárral kaptuk, s a vicces nevű Puntigamer sörrel öblítettük le.
A legajánlottabb cikkek:
1. Perpignan
Emelje fel a kezét, aki tud valamit Perpignan-ról! Valószínűleg nem sok kéz lendülne a magasba. Pedig egy különleges hangulatú településről van szó Franciaország déli részén, közel a tengerparthoz. Dalí és az osztriga városa, kicsit spanyol, kicsit katalán, kicsit francia. Délután szieszta, minden zárva, a strandon sincsenek annyian, hogy ne lehessen lépkedni a törülközők között.
2. Nápoly
A dél-olasz nagyváros sűrű, nyüzsgő, zajos, színes és szagos, a sikátorokban felbukkanó motorosok váratlanul érik az óvatlanokat. De a váratlanság itt hétköznapi jelenség, a káoszban pedig van rendszer. Nagyvárosi forgatag és templomok csendje, Michele pizzája és Szűz Mária. A lényeg, hogy érezzük a ritmust!
3. New York
Az emberek állítólag sosem felejtik el az első szerelmüket és az első napot New Yorkban. Aki egyszer megjárta a várost, már sosem lesz ugyanaz az ember. Ha pedig leülünk egy padra és a járókelőket nézzük, itt az is tökéletes program. New York-i élménybeszámolónk egy különleges utazás, amely korántsem csak a városról szól.
4. Szicília
5. Keukenhof
Tudja, hogyan kerül Einstein egy ágyásba? Ha nem, akkor mindenképp ajánljuk figyelmébe ezt az írásunkat! A hollandiai Keukenhof a világ legnagyobb virágoskertje, ahol húsvétkor ér csúcsára a tulipánszezon. Hollandiában a virág része a mindennapoknak. Keukenhofban nem csak tulipánok millióiban gyönyörködhetünk, hanem több százezer kék és fehér fürtös gyöngyikében, valamint bordó, fehér, rózsaszín jácintban is.
6. Bécs
7. Argentína/Uruguay
8. Svédország
9. Trieszt
Rigó Jancsit nassolni a világ legszebb terén – hát ez nem hangzik rosszul. A trieszti Piazza Unita d'Italia varázsának titka, hogy a víz felé nyitott – a hatalmas tér egyik oldala szinte belesimul a sötétzöldes-kék tengerbe. Érdemes hosszan üldögélni egy kávé mellett, és csak csöndben nézelődni, figyelve a piazza felett röpködő galambokat, és elcsodálkozni a palazzók változatosságán.
10. Porto
Bár sokan talán úgy vélik, hogy Portugália egyenlő Ronaldóval, ez természetesen „csöppnyi” túlzás. A dél-európai országban lassabban csordogál az idő, az országlakók nem kapkodnak. Porto elragadóan bájos, a sima, kék-zöld színben játszó míves azulejókról ezerszeresen verődnek vissza a megfáradt város fényei. Ha már ott vagyunk, dobjunk be egy portóit, csak pár euró, és már várnak is az újabb felfedezések!
A Világjáró összes cikkét itt érheti el.