5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Világjáró rovatunk az idei évben is számos közeli és távoli, szegény és gazdag, hideg és meleg helyre vitte el az olvasókat – a célpontok számos szempontból különböztek, de egy közös vonás volt bennük: ezért vagy azért, de mindegyik izgalmas volt.

Írásaink nem hagyományos értelemben vett turisztikai cikkek, inkább szubjektív élménybeszámolók, elbeszélések vagy éppen eszmefuttatások. Arról szólnak, hogy mi milyennek láttuk az adott várost vagy országot, mit tartottunk érdekesnek vagy éppen unalmasnak, és milyen gondolatok jártak közben a fejünkben – a szövegek tehát nem csak egy helyről, hanem magunkról is szólnak. Nézzük tehát az idei év legolvasottabb cikkeit!

Dirndli ország, avagy a ház Ellmauban, amely sokaknak ismerős lehet
Dirndli ország, avagy a ház Ellmauban, amely sokaknak ismerős lehet
Fotó: Facebook/Karl von Hilber

1. Dirndli ország, ahol a hegyi doktor rendel

Nem tudjuk, hogy a könnyed, populáris televíziós sorozat népszerűsége tette, vagy valami más, de statisztikáink szerint az idei év legnépszerűbb cikke az ellmaui élménybeszámolónk lett. Ez az a hely, ahol a levegő kristálytiszta, hívogatnak a havas hegycsúcsok, dirndlibe öltözött hölgyek szállnak ki a Mercedesből – és persze itt rendel „A hegyi doktor.”     

2. Megfejtettük Szijjártó Péterék közép-ázsiai titkát

Van egy ország, ahol tengerpart nélkül is pazarul érzi magát a turista. Ahol elvétve még látni lepukkant Zsigulikat és Ladákat, de már a Chevrolet az uralkodó – és ahol szinte minden sarkon ott áll Timur Lenk szobra. Hogy melyik országról van, szó az kiderül írásunkból, amely rovatunk második legolvasottabb cikke lett 2024-ben.

3. Európa egykori orosz fővárosa, ahol gyógyvizet és Becherovkát kortyolgattunk

„Hajdanán Csehszlovákiába vonatoztunk, órákig nem elhagyva a sörfoltos étkezőkocsit, ahol az édes-fűszeres Becherovkát piciny pohárból iszogattuk. Fél napos zötyögés után jutottunk el a szocialista idők egyik csúcsfilmfesztiváljának a helyszínére.” Ez persze már régen volt, de a mából visszanézve is érdekes – Karlovy Varyról szóló múltidéző cikkünk az idei év harmadik legnépszerűbb írása lett.  

4. A sziget, ahol télen is ötig van nyitva a strand

Agatha Christie kedvenc szigetén, Tenerifén egy ideje komoly tüntetésekkel tiltakoznak az „őslakosok” a tömegturizmus ellen. Ottjártunkkor ebből semmit nem érzékeltünk, rájöttünk viszont, miért szeret bele az ember úgy ebbe a távoli, fekete és sárga homokos strandokkal tarkított szigetbe, hogy folyamatosan visszavágyik.

5. Ahol még él a Szovjetunió – időutazás Örményországban

Turistaparadicsomnak semmiképp sem lehet nevezni a legkisebb kaukázusi országot, de látványosságokat és élményeket bőven tartogat – ahogy meglepetéseket is, nem mindig a kellemes fajtából. Igaz, a hegyekben látogatható gyönyörű templomok és faragott kőkeresztek mind azt hirdetik, hogy itt él és virágzik a világ legősibb keresztény kultúrája.

6. Egy bájos kisváros, amit egy gyöngy fülbevalós leány tett híressé

Szinte spirituális jelenség, amikor egy könnyed, szórakoztató regény, mint amilyen a „Leány gyöngy fülbevalóval”, megbolygatja egy egész település életét. Márpedig egy holland kisvárossal ez történt. Delft egy időutazás: ahogy leszállunk a vonatról, szinte magunk előtt látjuk Griet és Johannes Vermeer arcát.

7. A nagy mohácsi győzelem – magyar emlékek nyomában Törökországban

A törökök számára a „mohácsi vész” dicsőséges hadjáratuk egyik legnagyobb győzelme. Ennek ékes bizonyítékait is láttuk náluk tett látogatásunkkor, amely során felkerestük a Thököly- és a Kossuth-emlékházat is. És megtudtuk azt is, hogy egy oroszlán vagy egy tanár ért többet a római időkben.

8. Mi történik éjszaka az arab sivatagban?

Az Egyesült Arab Emírségek a legtöbbek fejében egy aprócska országként él, amely alig nagyobb, mint Dubaj és Abu Dhabi városa, pedig a valóságban alig kisebb Magyarországnál. Idén kimerészkedtünk Dubajból, és megnéztük, hogy mi történik éjjel a sivatagban. A sivatag ugyanis él, hiába ment le a nap. Meglepően hideggé válik az arab éjszaka, a messzeségben tüzek fényei pislákolnak.

9. Gladiátorjáték és Julia háza – bejártuk a világ egyik legkülönösebb városát

A kapun belépve megcsap a történelem szaga – a hatalmas kövekkel kirakott utcákat járva úgy érzem magam, mintha egy időgép visszavitt volna az ókorba. Az utcák több mint kétezer éve állnak, csak a lakói tűntek el. Mi pedig mintha egy túlélőshow-ba csöppentünk volna.

10. A szomszédban már épül a jövő városa

Míg az előbb említett Pompeii a távoli múlt, Bécs Aspern nevű negyede a talán már nem is oly távoli jövő. A még épülő Smart City testközelből olyan futurisztikus és irracionális, mintha nem is két és fél órányira lenne Budapesttől. Önjáró, közös autók, oktató játszóterek – és még a teremgarázs hője sem vész kárba.

+1. Borneó to be wild – Rejtő Jenő nyomában az orángutánok földjén

„Borneón mindig esik! Harmincnyolc fok van árnyékban, (...) és semmi sincs, ami száraz. Harmincnyolc foknyi fullasztó, gőzölgő, zsíros meleg.” Először Rejtő Jenőnél olvashattunk erről az egzotikus tájról, majd magunk is ellátogattunk a maláj szigetvilágba. A kalandos útból készült cikk rovatunk idei legajánlottabb írása lett (a Facebook-ajánlások számát tekintve). 

Mindemellett barangoltunk például az elzászi mesevilágban és Brüsszel bugyraiban, motorosszánoztunk az izlandi jégmezőkön, rettegtünk az egyiptomi fáraók átkától, kosharit ettünk Kairóban,  végiggyalogoltunk egy misztikus zarándokutat, leckét vettünk egy nápolyi pincértől és kolompoló marhákat hallgattunk az Alpokban.

Sőt, felidéztük látogatásunkat egy makaói bűnbarlangban, paplanosokat néztünk a Garda-tónál, kifigyeltük a viharjelzést Dalmáciában, kalandparkoztunk Karintiában, hüttékből néztük az olvadó sípályákat, kávéztunk a világ végén és bejártuk Európa legcsodásabb szigetét.

A Világjáró összes cikkét itt olvashatják. Köszönjük egész éves figyelmüket, Boldog Új Évet kívánunk! Tartsanak velünk jövőre is a világ minden tájára!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Melegedő óceánok – egyre pusztítóbb viharok
Káncz Csaba | 2025. május 12. 09:28
A korallzátonyok károsítása mellett az óceánok emelkedő hőmérséklete hozzájárul a viharok erősödéséhez. A felesleges hő a hurrikánok üzemanyagaként szolgál, ami erősebbé és pusztítóbbá teszi őket – különösen a part menti, sőt a szárazföldi közösségek számára. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Egy pohár prosecco „A Keresztapa” forgatási helyszínén – kihagyhatatlan dolgok Szicíliában
Kormos Olga | 2025. május 10. 06:01
Barangolás „A Fehér Lótusz” második évadának helyszínén, egy jéghideg ital elkortyolása a Bar Vitelliben, felkapaszkodás a hajtűkanyarokban a hegyekbe egy napfénytetős Fiat 500-assal, gyors ebéd a palermói gasztropiacon vasárnap, füstölgő Etna – rengeteg dolog jöhet szóba egy szicíliai körutazáson. A Világjáró ezúttal Európa hetedik legnagyobb szigetén járt. 
Szubjektív Lepkefing vagy atombomba? Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. május 9. 18:46
Mennyire erős, és mennyire lehet hatásos Magyar Péter hangfelvétele a háborúra készülő honvédelmi miniszterről? Milyen botrány ütne igazán nagyot Orbán Viktoron? Azért járja a miniszterelnök az országot, mert nagy a baj a Fidesznél? Brüsszel megint ármánykodik – de jó oka van rá? E témákról is beszélgettek, vitatkoztak munkatársaink, Csabai Károly főszerkesztő, illetve Litván Dániel és Vég Márton újságírók az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG